SANMAR DENİZCİLİK TERSANE PROJESİ

Denizden kazanılan dolgu sahasının üst seviyelerinde yer alan gevşek-orta sıkı birimler ile bu birimlerin devamında yumuşak-orta katı kil birimlerde, Impact DKK uygulaması ile rijit elemanlar imal edilerek; sıvılaşmaya karşı homojen bir tabakanın oluşturulması, statik ve sismik yükler altında oturma miktarlarının azaltılması ve farklı oturmaların minimize edilmesi hedeflenmiştir.

TANIMLAMA

Tersane sahası olarak kullanılacak bölge, denizden kazanılan bir dolgu alanı olup, 50-100 kPa mertebelerinde yayılı yük etkiyen saha betonları altında Impact DKK ile iyileştirme sağlanmıştır.

ZEMİN KOŞULLARI

Üst seviyelerde bloklu, çakıllı, kumlu dolgu tabakası, bu tabakanın devamında yer yer yumuşak-orta katı kıvamlı kil tabakaları içeren gevşek-orta sıkılıklı kum birimler, bu tabakanın altında ise kum aratabakalı yumuşak-çok katı kıvamlı kil birimler devam etmektedir. Bu derinliklerden sonra çok sıkı kum birimler bulunmaktadır.

IMPACT TASARIM

1,85m kare yerleşim ile 50 kPa yayılı yük altında 10m boyunda, 100 kPa yayılı yük altında ise 15m boyunda teşkil edilen Impact DKK elemanlarının toplam boyu 46.540m’dir.

YALOVA– ALTINOVA
 
İŞVEREN: SANMAR DENİZCİLİK A.Ş.
 
PROJE: MAG MÜHENDİSLİK
 
DKK TASARIM ve UYGULAYICI: SENTEZ İNŞAAT